آیا نحوه رفتار در شبکه های اجتماعی با ADHD رابطه‌ای دارد؟ آیا نحوه رفتار در شبکه های اجتماعی با ADHD رابطه‌ای دارد؟

آیا نحوه رفتار در شبکه های اجتماعی با ADHD رابطه‌ای دارد؟

نوشته شده توسط یکشنبه, 07 مهر 1398 ساعت 13:19
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در سال های اخیر یکی از تحولات عظیم در نحوه ارتباطات بین انسانها در نقاط مختلف دنیا، شبکه های اجتماعی و رسانه های جمعی است. در این سال ها جوامع انسانی شاهد تحولی نوین و بسیار اثرگذار در ارتباطات خود بوده است. در یک ثانیه در یک سر دنیا با لمس کردن یک گزینه در شبکه اجتماعی، تمامی کاربران دیگر می تواند متن، ویدئو یا خبری را که گذاشته می شود، مشاهده کنند. در واقع این سطح از ارتباطات در تمام طول تاریخ انسان بی سابقه بوده است.

با این حال، این شبکه ها در کنار این سطح از ارتباطات و گسترش پیام رسانی، امکاناتی را در اختیار افراد عادی هم قرار می دهند تا با دوستان و دیگر افراد در ارتباط باشند و از این طریق بتوانند با هم گفتگو و تعامل داشته باشند. توییتر، فیسبوک، اینستاگرام، تلگرام، واتساپ، وایبر، پیام رسان سروش و دیگر برنامه های مشابه از جمله این رسانه ها و شبکه های اجتماعی هستند.

اهمیت و کاربرد این برنامه در افراد با اختلال نقص توجه و بیش فعالی نیز، اخیرا در جوامع علمی و دانشگاه های مختلف برسی شده است. در واقع این برنامه ها توانسته اند سطح جدید از تحلیل رفتارهای مختلف این افراد را در سطح اجتماعی به محققان نشان دهند. رفتارهای مختلفی را تصور کنید که این افراد می توانند در شبکه های اجتماعی با نوشتن یک پست و یا گذاشتن یک کامنت در صفحه فردی دیگر، از خود نشان دهند. به همین دلیل است که محققان نیز در رابطه با بررسی بیشتر رفتارهای افراد با اختلال نقص توجه و بیش فعالی، به شبکه های اجتماعی علاقه مند هستند.

در بررسی که محققان در رابطه با رفتارهای این افراد در شبکه های اجتماعی در توییتر انجام دادند به نتایج جالبی رسیدند. همانطور که مشخص افراد با اختلال نقص توجه و بیش فعالی در رابطه با افراد بدون این اختلال معمولا رفتارهای خارج از کنترل و با پرخاشگری و عصبانیت بیشتری را انجام می دهند. در واقع آنها به دلیل کنترل پایینی که روی رفتار دارند، نمی توانند رفتارهای خود را کنترل کنند. همین مساله در رابطه با استفاده آنها از شبکه های اجتماعی نیز صدق می کند. در بررسی که محققان دانشگاه پنسیلوانیا انجام دادند، مشخص شد که این افراد از کلمات با بار هیجانی منفی و همچنین اظهار خشم و عصبانیت بیشتری استفاده می کنند. آنها کلمات را با کنترل پایین تر روی رفتارشان تایپ می کنند و بی دقتی از در نوشتن از نشانه های آنها است. این افراد بسیار علاقه دارند تا سریع از محیط و دیگران بازخورد و مخصوصا بازخورد مثبت بگیرند. به همین دلیل است که بیشتر هم به سمت این شبکه ها کشانده می شوند. در واقع این افراد با گذاشتن یک پست و یا تویت و دریافت بازخوردهای مختلف در عرض چند دقیقه لذت می برند و از این طریق است که بیشتر هم به سمت آنها جذب می شوند. در کنار آن این افراد بیشتر هم از این شبکه های مختلف اجتماعی استفاده می کنند و زمان های بیشتری را هم در آن سپری می کنند. اما آیا این تحقیقات می توانند به بهبود رفتار در این افراد در شبکه های اجتماعی و روابط بین فردی مجازی کمک کننده باشد؟

در همین رابطه است که محققان این دانشگاه توصیه می کنند تا بتوان از برنامه های کاربردی برای این استفاده کرد که آنها بتوانند بعد از گذاشتن یک تویت و یا پست سریع از خود برنامه بازخورد بگیرند و بتوانند پیامدهای رفتارهایشان را دریافت کنند. به عنوان مثال فرض کنید که یک فرد بیش فعال بزرگسال پستی با استفاده از کلمات با بار هیجانی منفی را می خواهد ارسال کند. قبل از آن این برنامه می تواند یک سیستم تشخیص کلمه داشته باشد که بتواند این کلمات را تشخیص دهد. بعد از آن که برنامه جملات و کلمات را تشخیص داد، می تواند با دادن یک هشدار و یا یک توصیه به فرد، در رابطه با عواقب این جمله و کاری که می خواهد بکند، او را به سمت رفتار بهتری هدایت کند. این یک نمونه ساده از کاربردهای عملی این تحقیقات است. تصور کنید زمانی که یکفرد ADHD به صفحه اینستاگرام یک فرد مشهور حمله می کند و شروع به نوشتن کلمات رکیک می کند، می توان با جلوگیری از نوشتن این کلمات و جملات از چه پیامدهایی جلوگیری کرد. به همین دلیل است که چنین تحقیقاتی می تواند در کمک کردن به این افراد مفید باشد.

 
خواندن 229 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

چگونه میتوانیم به شما کمک کنیم؟

با کدام یک از چالش های زندگی روبه رو هستید؟